Visual flight rules

Z FSX
(Přesměrováno z VFR)
Přejít na: navigace, hledání
Image005.png

Autor: Václav Dajbych

Simulátor: FSX

Úroveň: Začátečník

Za dobré viditelnosti mohou letadla létat podle VFR. Dávají pilotovi velkou svobodu. Nemusí hlásit letový plán věži. Je na něm, aby se rozhodl, kdy a kam chce letět. Zároveň ale musí sledovat ostatní letadla o vyhýbat se jim. Pilot může používat palubní přístroje jako pomoc pro navigaci a orientaci, není jimi vázán.

Vzdušný prostor je rozdělen na poměrně hodně zón. Podle třídy zóny značených písmeny A až G se určuje které pravidla v ní platí a v případě zóny s řízením letu se určuje která věž letadla navádí. Může se jednat například o ARTCC (Air Route Traffic Control Centers - Řízení letového provozu) nebo letištní věž, která se stará o odlety nebo přílety. Například v USA v letové hladině 18 000 stop začíná vzdušný prostor třídy A, kde není létání podle VFR povoleno.

Existují ještě další různé podskupiny pravidel, například SVFR (Special visual flight rules), CVFR (Controlled visual flight rules), LFR (Low Flying Rules) a NVFR (Night visual flight rules).

Stanoviště

Nalaďte letištní frekvenci (Ground). Vyberte možnost Request Taxi - Depart Straight Out. Nakonec potvrďte příkazem Acknowledge Taxy Clearance.

Vzlet

Pokud chcete ukázat cestu k dráze, zvolte příkaz Request Progressive Taxi Instructions. Pokud chcete ukazatele cesty zrušit, zvolte příkaz Terminate Progressive Taxi Instructions. Až dorazíte k VPD, nalaďte věž a zvolte příkaz Request Takeoff Clearance a posléze potvrďte příkazem Acknowledge Takeoff Clearance.

Až vzlétnete, nalaďte městský Approach. Vlastní označení získáte příkazem Request Class B Airspace Transition. Příkazem Acknowledge Radar Contact se ohlásíte věži. Pokud budete opouštět místní vzdušný prostor, příkazem Acknowledge Leaving Airspace potvrdíte, že vědomě opouštíte frekvenci. Nyní se musíte ohlásit u věže příkazem Request Flight Fallowing. Ohlásíte svoje označení a to vzápětí potvrdíte příkazem Acknowledge Squawk Code. Nyní vám bude přidělena letová hladina. Příkazem Handoff potvrdíte a přihlásíte se k místní věži.

Přistání

Příkazem Select Airport Option se zobrazí seznam dostupných letišť. Vyberte si požadované letiště a ohlašte se příkazem Tune Traffic on. Příkaz Announce Full Stop Landing znamená, že přistáváte na vaše cílové letiště. Příkaz Announce Touch and Go Landing znamená, že se jedná o mezipřistání. Dejte letišti vědět o svojí poloze příkazem Announce Position. Další příkazy jsou nabídkou dostupných sestupových drah. Až si jednu vyberete, můžete se zařadit do fronty, případně hned zahájit sestup na dráhu. Až opustíte VPD, ohlašte, že je volná příkazem Announce Clear of Runway.

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Akce
Navigace
Nástroje