Jednomotorová letadla

Z FSX
Přejít na: navigace, hledání
Image003.jpg

Autor: Václav Dajbych

Simulátor: FS2000

Úroveň: Začátečník

Obsah

Startování motoru

Před startováním motoru letadlo zabrzděte, vypněte všechna elektrická zařízení a dejte Avionics Master Switch do polohy OFF. Zkontrolujte, zda-li je Fuel Tank Selector na poloze BOTH. Dejte Throttle do jedné čtvrtiny, Propeller a Mixture na maximum. Zapněte Master Switch a Fuel Pump. Poté otočte klíčkem do polohy START.

Až bude vrtule běžet, vypněte Fuel Pump zapněte světla a dejte Avionics Master Switch do polohy ON. Nyní můžete nastavit vztlakové klapky a odbrzdit.

Vzlet

Před vzletem musíme zajistit tyto věci:

  • Máme dostatek paliva
  • Elevator trim - nastavit pro vzlet
  • Rudder trim - vynulovat
  • Bohatá směs (Mixture)

Když je vše připraveno, nastavíme vztlakové klapky dle situace na 0-20 stupňů, obvykle na 10°. Poté posouváme throttle na maximum. V rychlosti 50 až 60 knots maličko zvýšíme náklon. Vzlétneme v rychlosti 70 knots pokud máme vztlakové klapky (flaps) na 20 stupních, 75 knots pokud na 10 stupních a 80 knots pokud jsou vztlakové klapky zatažené. Zatáhneme klapky a stoupáme pod náklonem 11 stupňů.

Přistání

Posuňte páku Mixture Control na maximum. Ke dráze se sestupuje se záporným skonem tři stupně. Pokud máte rychlost 70 - 80 knots, dejte jen vztlakové klapky do polohy FULL; jinak musíte brzdit - v rychlosti nad 140 knots dejte klapky do polohy 10 stupňů. Ve 120 knots do polohy 20 stupňů a v rychlosti pod 100 knots do polohy FULL. Pomocí škrtící klapky (throttle) si udržujte rychlost 60 až 70 knots. Nad přistávací dráhou zvyšte náklon a dosedejte na hlavní podvozek (Cessna Skylane zadní; Extra, dvojplošník přední). Poté pomalu sklon snižujte, pokud máte hlavní podvozek vzadu, nebo snižte tah tah a zvyšujte, pokud máte podvozek vpředu. Po dosednutí na všechny kola mírně brzděte.

Ovládání tahu motoru

Cessna-throt-1.jpg Cessna-throt-2.jpg

Hlavních 6 přístrojů

Cessna-the-big-6.jpg

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Akce
Navigace
Nástroje